Komunikacija između trenera i sportiste
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 5 | Nivo: Fakultet sportske kulture

SADRŽAJ:
Uvod 2
Ličnost trenera 2
Osnovni princip komunikacije između trenera i sportiste 3
Komunikacijski nivoi trenera 4
Najvažnije u odnosu trener-sportista 4
Postojanost u odnosu sa sportistima 4
Posvetiti dovoljno vremena svojim sportistima 5
Poštovati sportiste 5
Posmatrati svakog sporttistu kao jedinstvenu ličnost 5
Rekli su… 6
Zaključak 6
Literatura 6
UVOD
Ključne riječi: komunikacija, sport, trener
Ako se posmatra sa aspekta sportske psihologije, vjerovatno je najzanimljiviji odnos i komunikacija između sportiste i trenera. U sportu najčešće sekunde odlučuju o pobjedi ili porazu i zato je sportistima veoma važno da u tim momentima imaju pored sebe trenera-osobu koja zna (ili bi barem trebalo da zna) „kao diše“ svaki sportista, tako da mu u svakoj situaciji može dati najbolji savjet. Stav trenera je najvažniji za sportistu, važniji od stava bilo kog pojedinca iz ekipe ili kluba, jer mu je trener vođa i učitelj. Zato bilo kakva negativna reakcija od stranbe osobe koja mu je uzor može često da izazove gubitak samopouzdanja. Treneri bi uvek trebalo da imaju na umu koliko je značajna njihova pozicija, jer oni svakog dana, bilo pozitivno bilo negativno, utiču na sportiste koji treniraju. Upravo treninzi na kojima sportisti uče po uzoru na trenera su najefikasniji.
Najvažnija stvar u svakom odnosu između sportiste i trenera je komunikacija. Bez dobre sposobnosti za komunikaciju, sve ono što trener zna i želi da prenese sportisti može ostati neostvareno, ako ga sportista ne shvati pravilno.Često se komunikacija smatra nečim što dolazi samo po sebi, uzima se zdravo za gotovo. Baš zbog tog takvog stava mnogi sportisti i treneri imaju problema sa komunikacijom. Međutim potrebno je jako dobro znati komunicirati da bi neko postao dobar i uspešan trener i učitelj .Najveći problem u komunikaciji između sportiste i trenera nastaje onda ako trener pre, za vreme i posle takmičenja ne komunicira na odgovrajući način sa svojim sportistima, nema precizne i jasne zahtjeve i na sportistima ostaje da pogađaju šta on misli i želi.
LIČNOST TRENERA
Ključne riječi: trener, ličnost, inteligencija, ambicioznost
Struktura ličnosti trenera veoma je važna, s obzirom na to da je identifikacija članova ekipe s njim intenzivna. Od osobina ili crta, koje čine njegovu ličnost, u mnogome zavisi da li će se i u kojoj meri određeni sportista identifikovati sa trenerom, njegovim ponašanjem, stavovima, zahtevima, vrednostima za koje se zalaže itd. S obzirom da je nemoguće analizirati kompletnu strukturu ličnosti, zadržaćemo se na nekim osobinama ličnosti trenera, koje se čine najznačajnijim, ne držeći se neke stroge klasifikacije osobina. Inteligencija je jedna od osobina od koje zavisi uspeh u obavljanju bilo kog posla, bilo koje uloge, pa i uloge trenera, kao stručnog i pedagoškog rukovodioca ekipe.
Ona omogućuje da se trener brzo snalazi u raznim novim situacijama u radu i da adekvatno reaguje kada se od njega traži da donosi razne odluke. Inteligencija trenera treba da je nešto veća od proseka grupe koju vodi. Trener, pogotovo u ekipnim sportovima, treba da ima zavidnu socijalmi i emocionalnu inteligenciju (sposobnost brzog i adekvatnog snalaženja i iznalaženja što boljih rešenja u složenim socijalno-emocionalnim odnosima).

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!